Člověka všichni vnímáme jako nejvyspělejší organismus v oblasti intelektu. Lidské tělo je však také nejuniverzálnější a nejdokonalejší nástroj pohybu. Bohužel u mnoha jedinců dochází spíše k postupné mezigenerační involuci motorických schopností a dovedností. Potomci už nedosahují takových pohybových kvalit, jako jejich rodiče a tím dochází k postupné degeneraci. Nás, jako odborníky na poli tělesné výchovy, tento fakt trápí a cítíme povinnost hledat stále nové způsoby, jak navrátit populaci její pravidelný a přirozený pohyb. Jedním z nástrojů je právě náš kurz “Evoluční terapie”. Program je rozložen do 5ti týdnů, ve kterých se společně zaměříme na 5 základních pilířů. Jednotlivé lekce se postupně přidávají do Vašeho plánu a výsledkem je ucelená pohybová rutina pro zdravé cvičení.
1. Dech
Dýchání je nezbytnou součástí našeho života, proto se v prvním týdnu našeho kurzu soustředíme právě na dech a dechová cvičení. Mnoho z nás často zapomíná nebo celkově ztrácí schopnost, jak správně dýchat. Místo nádechu, který by měl začínat v břišní oblasti a přes rozvíjející se hrudník by putoval do podklíčkové oblasti, často dýcháme pouze v horní části hrudníku. Nepohybující se žebra přenáší tuhost na hrudní páteř. Snížená pohyblivost hrudní páteře se následně kompenzuje bolestmi v krční nebo bederní oblasti.
2. Stabilizace
Ve druhém týdnu se soustředíme na “stabilizaci”. Co si vůbec pod tímto pojmem představit? Svaly středu těla se skládají z bránice, svalů pánevního dna, hlubokých břišních a zádových svalů. Můžeme si představit, že tyto svaly vytvářejí válec nebo nafouknutý balon, který se rozpíná do všech stran. Vytváří oporu pro bederní páteř a tím jí chrání například před výhřezy plotének a dalším zraněním. Zároveň nám nastavuje tělo pro ideální lokomoční pohyb. Svaly středu těla jsou funkčně provázané s povrchovými svaly, tudíž je také důležité se zaměřit na nácvik koordinace mezi jednotlivými svalovými skupinami.

3. Komplexní síla
Cílem posilování je rozvoj “fázických” svalů, které mají obecně tendenci k ochabování. Ve třetím týdnu přidáváme do rozvrhu právě posilovací lekci. Existují základní komplexní cviky, které dokonale posílí celé tělo a zapojíme při nich více než polovinu našich svalů. V rámci lekce si ukážeme jejich techniku a různé varianty obtížnosti. Při sestavování tréninku můžeme sledovat různé cíle a podle nich vždy nastavíme počty opakování v jednotlivých sériích. Pokud je naším cílem rozvoj maximální síly, budeme využívat maximálního odporu a nízkého počtu opakování (2-3). Pokud bude naším cílem tzv. hypertrofie, tedy maximální zvětšení objemu svalů, zvolíme střední počet opakování (zhruba 8-12). V případě, že provádíme vyšší počty opakování, působí naše cvičení na rozvoj silové vytrvalosti. V základním kurzu Vám představíme tři komplexní cviky: klik, dřep a plank.

4. Mobilita
Vedle “fázických” svalů máme v našem těle také tzv. svaly “tonické”, které zajišťují stabilitu, fixaci těla při pohybu, držení těla v prostoru. Tyto svaly mají většinou tendenci ke zkrácení. Následně mohou vytvořit svalové dysbalance, které mohou vést ke chronické bolesti. Ve čtvrtém týdnu proto do programu lekcí přidáváme cvičení zaměřené na zvýšení mobility a flexibility. Protažení a obnovení mobility jak kloubů končetin, tak páteře nám pomůže snížit svalové napětí těchto svalů a obnovit optimální mobilitu v kloubech.

5. Vytrvalost a aerobní výkon
Celou pětici lekcí uzavírá trénink zaměřený na rozvoj vytrvalosti a aerobního výkonu. Kardiovaskulární systém je jedním z nejdůležitějších soustav lidského organismu. Jeho selhání je častou příčinou úmrtí člověka. Každý den se přizpůsobuje a mění podle vnitřních a vnějších podmínek. Častokrát je ovlivněn pohybovou aktivitou v nesprávné formě. V naší lekci si ukážeme ucelený systém vytrvalostních cviků. V průběhu cvičení pracujeme s Vaší individuální tepovou frekvencí tak, abychom zajistili setrvání v zóně “redukce váhy” případně v zóně “zlepšení trénovanosti”.
Zaujal Vás náš přístup k tréninku? Neváhejte a vstupte do našeho online kurzu pro zdravé cvičení hned teď: